Skip to main content

Seřízení plastových oken

Správné seřízení plastových oken je nezbytné pro optimální využití jejich tepelných a zvukových izolačních vlastností. Pravidelná kontrola a údržba (setření prachu z rámů a těsnění, promazání kovových částí), pak zajistí jejich dlouhodobou spolehlivost a přispívá k pohodlí i energetické efektivitě.

Kdy je nutné plastová okna seřídit

Seřízení oken se provádí v případě, že křídla v některých místech výrazně dosedají na rám a drhnou, nebo pokud okno v některém místě netěsní, jak by mělo. Okna jdou tedy obtížněji otevírat či zavírat, do místnosti proniká hluk i nečistoty a je cítit průvan. Pokud se chcete pustit do seřízení oken sami, s pomocí seřizovacího klíče (imbusového klíče) to zvládnete.

Jak seřídit plastová okna

Vyvěšené okno:

 • dolní roh okenního křídla od dolního pantu o 2 mm oddálíte nebo naopak přiblížíte pootočením imbusového klíče na spodní hraně okenního křídla v blízkosti pantu;
 • horní roh okenního křídla od horního pantu v rozmezí -1,5 až +2,5 mm oddálíte, případně přiblížíte pootočením imbusového klíče na nůžkách okenního křídla.

Přítlak okna:

 • pootočte excentrickým čepem na svislé hraně okenního křídla a sledujete, jak se jeho hrana přibližuje nebo oddaluje od vnější hrany okna; sílu přítlaku určuje prostor vzniklý pootočením čepu v kovovém protikusu na rámu.

Maximální těsnosti okenního křídla dosáhnete seřízením uzavíracích bodů umístěných po celém obvodu okenního křídla:

   • pro zvýšení přítlaku křídla pootočte uzavírací bodu směrem k těsnicí gumě,
   • pro snížení přítlaku otočte uzavíracím bodem od těsnicí gumy.

 

Úprava polohy okenního křídla:

 • pootočte imbusovým klíčem na dolní hraně okenního křídla v blízkosti dolního okenního pantu lze polohu okna v rámu zvýšit nebo snížit dva až tři milimetry. Okno dře ve spodní části.

Seřízení plastových oken v létě a v zimě

Hlavní princip nastavení sezonního režimu oken spočívá ve změně přítlaku. Tato občasná změna mimo jiné zajistí také delší životnost oken.

Letní režim umožňuje cirkulaci vzduchu v místnosti; okna jsou tak nastavená už výroby, takže je není třeba přenastavovat.

Zimní režim izoluje teplo, to znamená, že do místnosti proniká méně studeného vzduchu a naopak uniká méně tepla z místnosti. Nastavíte jej tak, že šroub na boční straně otočíte imbusovým klíčem přesně o 90°, s přesností vám pomůže ryska.

 

  KONTAKTUJTE NÁS

  V případě zájmu o vyřízení dotace vyplňte prosím tento formulář nebo nám zdarma zavolejte na 800 100 583.

  Podrobnější informace o podmínkách a možnostech získání dotace najdete v dokumentu Závazné pokyny pro žadatele a příjemce podpory v programu Nová zelená úsporám Light pro nízkopříjmové domácnosti.

  Spolehněte se na nás

  Pokud si nevíte rady, zeptejte se nás. Poradíme vám a nasměrujeme na odborníky z Místních akčních skupin nebo EKIS a m-EKIS, kteří ověří nárok na dotaci a pomohou s vyřízením elektronické identity i s podáním žádosti včetně vyřízení potřebných dokumentů.

  Následně vám naši proškolení pracovníci pomohou s výběrem vhodného okna či dveří přávě pro vaši potřebu.